Nezávazná
poptávka

Nestárnoucí hliník nebo věčně dýchající dřevo?

Porovnávání je již typická vlastnost našeho národa. Rádi poměřujeme kvalitu, vzhled a vlastnosti. A ani tvorba pergol se takovému hodnocení nevyhne. Pojďme se zaměřit na hliníkovou pergolu v porovnání s dřevěným zpracováním terasy. Dokáže hliník plně nahradit přírodní materiál? Odpověď na otázku už je daná…

Základní faktory

Vzhledem k tomu, že stavba pergoly by neměla být jen sezónní záležitostí, dlouhá životnost je hlavním kritériem výběru materiálu. To, na co se bude běžný uživatel dále ohlížet, je údržba. Všichni sníme o bezúdržbovém materiálu, který nám nebude přidávat práci ani náklady na víc. Když sečteme jen tyto dvě základní přání majitele, je zřejmé, že se od dřeva musíme odklonit.

Myslete na budoucnost

Dřevěný altán vytváří jemný přechod mezi domem a zahradou. Platí za to však velkou daní. S přírodními materiály je spojena náročná údržba, která se musí realizovat několikrát do roka. To se odráží nejen na čase, ale i na financích, které musíte dřevěné pergole věnovat. A nakonec i přes veškerou péči, dřevo po několikátém zásahu ztratí svůj půvab. Hliníková pergola se však může bez přehánění chlubit termínem „bezúdržbová“. Je tvořena extrudovanými profily, kterým se může dát jakýkoliv barevný odstín, dokonce se nabízí i lakování do dřevodekoru. Výraznou výhodou oproti dřevěným pergolám je především fakt, že se nemusíte obávat změny barevnosti v důsledku slunečního záření, či deště. Dodatečné natírání, olejování nebo broušení, které je pro dřevěnou pergolu nezbytné, odpadá. Také spojovací materiál na hliníkovém zastřešení je tvořen nerezavějící ocelí a zajišťuje tak absolutní stabilitu pergoly.

Střecha jako základ pergoly

Porovnání mezi zastřešením na hliníkové a dřevěné pergole přináší další velmi výrazný rozdíl. Zatímco u dřevěné pergoly se nenabízí velká různorodost u výběru střechy, hliníková pergola má bohatou nabídku komfortního zastřešení. Takový seznam bude čítat od jednoduché látkové výplně, přes plechové nebo skleněné řešení, až po zastřešení tvořené naklápějícími stínícími lamelami.

Architektura vpřed

Dřevo působí přirozeně. Spousta lidí touží po jeho zakomponování do stavby domu a v zahradě se stává již klasikou. Dřevěné ploty, dřevěný nábytek a o výběru pergoly může být už rozhodnuto. Nebojte se však obměny. Část lidí by se mohla obávat, že hliníková konstrukce, pro kterou je typický kvádrovitý tvar, by působila příliš masivně a vizuálně by nezapadla k architektuře běžného rodinného domu. Hliníková pergola sice odráží modernost a jde ruku v ruce s nejnovějšími trendy v bydlení, ale díky svým jednoduchým tvarům a možnosti doplnění o boční stínění, například v odstínu fasády domu, dokáže pozvednout architekturu jakéhokoliv typu domu.

Ten, kdo dává přednost přírodním materiálům, sáhne vždy po dřevěné pergole. Je však jen otázka času, kdy se takový majitel rozhodne pro změnu v kvalitnějším a praktičtějším směru.

Sdílejte tento příběh, vyberte si platformu!